Koła naukowe

Magnesia
Przewodniczący: Danielczyk Dawid
Opiekun: dr hab. inż. WOJCIECHOWSKI Rafał
WWW: knmagnesia.jimdo.com
Kontakt: kn.magnesia@gmail.com
Opis działaności koła

Koło Naukowe “Magnesia” działa od wielu lat przy Zakładzie Mechatroniki i Maszyn Elektrycznych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Zrzesza ono w szczególności studentów studiujących na kierunku Elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym. Koło zajmuje się takimi dziedzinami jak: mechatronika, napęd elektryczny, elektrodynamika techniczna, elektromagnetyzm oraz technika mikroprocesorowa.

Na zajęciach Koła Naukowego „Magnesia” można realizować ciekawe i nowatorskie projekty oraz wykonywać własne pomysły. W ramach zajęć Koła studenci realizują także swoje prace inżynierskie i magisterskie, np. realizowana w roku 2013 praca inżynierska pt. Stanowisko do wizualizacji przebiegów siły elektromotorycznej rotacji oraz transformacji. Koło może pochwalić się również licznie zrealizowanymi projektami tj.: silnik DC, silnik BLDC, układ lewitacji czy wyrzutnia elektrodynamiczna i inne.

Nasze Koło organizuje od dwóch lata także warsztaty dla dzieci i młodzieży ‘Elektryczność kręci się wokół nas’, na których uczestnicy warsztatów poznają zjawiska elektromagnetyczne zachodzących w przetwornikach elektrycznych. W trakcie zajęć uczestnicy budują swój pierwszy silnik elektryczny.

Dlatego jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę, realizować ciekawe i nowatorskie pomysły, przeżyć niezapomniane chwile na zajęciach oraz wyjazdach naukowych Koła to serdecznie zapraszamy na nasze spotkania.

Można nas znaleźć na stronie internetowej (www.knmagnesia.jimdo.com) oraz na facebooku ( https://www.facebook.com/KN.Magnesia )

μcro
Przewodniczący:
Opiekun:
WWW:
Kontakt:
Opis działaności koła
Koło naukowe procesorów sygnałowych w elektrotechnice, szczególnie w energoelektronice. Ma także przyczynić się do zwiększenia umiejętności studentów w obszarze elektroniki przemysłowej, programowania komputerów i sterowników PLC, a także nowoczesnych metod sterowania, zbierania, wizualizacji oraz przetwarzania danych, opartych na technice mikroprocesorowej. Członkowie Koła biorą czynny udział w Seminariach Kół Naukowych, uczestniczą w seminariach pt.: "Data Converter Seminar" organizowanego przez firmę Analog Devices. Realizowane są także działania wspomagające dydaktykę w postaci referatów wygłaszanych przez członków koła oraz projekty, umożliwiające nabycie praktycznych umiejętności.
Foton
Przewodniczący:
Opiekun:
WWW:
Kontakt:
Opis działaności koła

Działa przy Zakładzie Techniki Świetlnej i Elektrotermii. Koło reaktywowane zostało w semestrze letnim roku akademickiego 2006/2007. Celem działalności Koła Naukowego Foton jest rozwój zainteresowań studentów problematyką z zakresu techniki świetlnej i promieniowania optycznego. W ramach działalności Koła Naukowego Foton aranżowane są wyjścia plenerowe na terenie Poznania, oraz wyjazdy do miejsc związanych z realizacją ciekawych projektów oświetlenia przemysłowego oraz iluminacji obiektów. Realizowane są także działania wspomagające dydaktykę w postaci referatów wygłaszanych przez członków koła oraz projekty, umożliwiające nabycie praktycznych umiejętności.

W ramach zajęć koła naukowego:

  • wykonujemy ciekawe projekty związane z oceną jakości oświetlenia miejsc publicznych takich jak np.: parkingi czy centrum miasta Poznania,
  • rozszerzamy wiedzę z zakresu Historii Architektury,
  • bierzemy czynny udział w konferencjach krajowych i zagranicznych,
  • uczestniczymy w różnych kursach im. in. AutoCada.

PUT Solar Dynamics
Przewodniczący: Filip Laskowski
Opiekun: dr inż. KASPRZYK Leszek
WWW: https://pl-pl.facebook.com/PUTSolarDynamics/
Kontakt: filip.laskowski@student.put.poznan.pl
Opis działaności koła

Koło Naukowe PUT Solar Dynamics to grupa blisko 30 studentów uczących się na 7 kierunkach Politechniki Poznańskiej. Najważniejszym aspektem działalności Koła jest projekt, budowa, testowanie oraz ściganie się samochodami w pełni zasilanymi energią słoneczną na szczeblu światowym. Złożony z reprezentujących pełen wachlarz specjalizacji zespół, zdobywa nieocenione doświadczenie w dziedzinach inżynierii świata rzeczywistego oraz rozwoju biznesowego.

Głównym celem projektu jest budowa w pełni funkcjonalnego samochodu osobowego zasilanego energią słoneczną. Priorytetami postawionymi sobie przez zespół w trakcie realizacji projektu są przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo, ergonomia i komfort jazdy dorównujące standardowym samochodom. Najważniejszym technicznym wyznacznikiem sukcesu projektu jest zasięg osiągany przez zaprojektowany samochód, który wyniesie 1000 km i będzie dwukrotnie większy niż zasięg najnowszych modeli popularnej Tesli.

Poza zadaniami technicznymi członków Koła, równie ważną rolę odgrywają działania biznesowe członków działu marketingu. Studenci od podstaw tworzą markę swojego produktu współpracując silnie z szeroko pojętym przemysłem.

Pobocznym celem jest start pierwszego polskiego zespołu PUT Solar Dynamics w zawodach American Solar Challenge 2018 Wyjazd ten oraz udział w wydarzeniach związanych z alternatywnymi źródłami energii, pozwoli zespołowi na promocję energii odnawialnej i podnoszenie świadomości w tym zakresie. Skupiając się na nieodłącznych, technicznych wyzwaniach w technologii elektrycznych samochodów zasilanych energią słoneczną, zespół będzie zdobywał doświadczenie w projektowaniu niezależnych energetycznie pojazdów przyszłości.

Sensor
Przewodniczący: Wojciech Ludowicz
Opiekun: dr hab. inż. WICZYŃSKI Grzegorz
WWW: https://pl-pl.facebook.com/knsensor/
Kontakt:
Opis działaności koła

Koło Naukowe SENSOR zajmuje się zgłębianiem wiedzy z dziedziny elektroniki analogowej i cyfrowej oraz realizacją projektów. W działalności Koła dominują zajęcia prowadzone „przez studenta dla studenta”. W tych zajęciach bierze liczne grono studentek i studentów różnych kierunków (elektrotechnika, automatyka i robotyka, mechatronika). Tematyka zajęć obejmuje m.in. teoretyczne podstawy działania, budowy i uruchamiania przykładowych analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, programowanie mikrokontrolerów, wykonywanie prototypowych płytek PCB z układami peryferyjnymi do mikrokontrolerów. Oddzielnym nurtem działania jest realizacja projektów ukierunkowanych na układy sensoryczne. Ostatnim zrealizowanym projektem jest „stanowisko do pomiaru siły ciosu” przeznaczone do oceny efektywności technik uderzanych sportów walk.